Vývojové projekty
Přehled nejvýznamnějších vývojových projektů SQS.
1. 1. 2024 - 30. 6. 2026
V realizaci
GRIN-FOC - Kolimátory s gradientním indexem lomu pro vazbu na optická vlákna
Cílem projektu je výzkum a vývoj nové technologie výroby kolimátorů s gradientním indexem lomu pro vazbu na optická vlákna splňující parametry pro zvolené aplikace. Jedná se o kolimátory osazené GRIN čočkou určené pro použití s jednovidovým optickým vláknem. Návrh technologického postupu výroby GRIN čočky je klíčovou aktivitou projektu, která zahrnuje proces návrhu vlastního složení skla vhodného pro požadovaný typ kolimátoru, přes iontovou výměnu zajišťující požadovaný gradientní profil indexu lomu, až po vlastní výrobu čočky ze skleněného polotovaru.
Tento projekt č. FW10010261 je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
1. 1. 2024 - 30. 6. 2026
V realizaci
FMLA-PIC - Multikanálové propojení fotonických čipů pro vysokorychlostní optické sítě 5G+
Cílem projektu je výzkum a vývoj multikanálového vláknově-optického propojení fotonických čipů pro sítě 5G a vyšší s celkovou datovou rychlostí přesahující 400 Gbit/s. Multikanálové propojení fotonických čipů je v současné době limitujícím prvkem mezi výrobci vysokorychlostních multikanálových fotonických čipů na jedné straně a vláknově-optickou infrastrukturou na straně druhé, který je pro splnění nároků sítí 5G a vyšších nezbytný. Výstupem předkládaného projektu bude vysoce precizní multikanálové vláknově-optické propojení fotonických čipů včetně následného protokolárního ověření technologie jeho výroby. Dosažení výsledků projektu je klíčové pro rozvoj SQS Vláknová optika a.s. a umožní tak zásadně rozšířit portfolio společnosti pro 5G a 5G+ sítě a posílit pozici na mezinárodním trhu.
Tento projekt č. FW07010035 je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
1. 1. 2021 - 31. 12. 2023
Projekt realizován
Laser 3D - Aplikace svazků optických vláken v laserových aditivních aplikacích
Cílem projektu byl vývoj pracovní stanice pro laserovou aditivní výrobu s využitím svazků optických vláken pro vysokovýkonné kontinuální (CW) lasery. Jedná se o návrh nového inovativního řešení distribuce laserového paprsku pomocí svazků optických vláken – děliče výkonu a tomu odpovídající nové konstrukce procesní hlavy. Integrace výše uvedených nových komponent do laserové stanice výrazným způsobem rozšíří její aplikační možnosti v oblasti aditivní výroby. Navržený a zkonstruovaný systém bude určený pro komerční průmyslové použití.
Tento projekt č. FW03010214 byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.
1. 1. 2020 - 30. 6. 2023
Projekt realizován
LED VISION
Cílem projektu je návrh a vývoj funkčních vzorků speciálních LED (Light-Emitting Diode) zdrojů, které budou umožňovat nové aplikace vyžadující LED zdroje různých vyzařovacích charakteristik a světelných výkonů. Na základě vyvinutých LED zdrojů bude realizován prototyp a ověřená technologie kompaktního osvětlovacího LED modulu, obsahujícího jak samotný LED zdroj, tak i osvětlovací optické vlákno/vlákna, pro bezpečnostní aplikace a automobilový průmysl.
Tento projekt byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.
1. 1. 2020 - 30. 6. 2023
Projekt realizován
HILASE-MSF
Cílem projektu je vývoj spolehlivého vláknově-optického systému pro přenos laserových pulzů mikrostrukturním vláknem se špičkovým výkonem > 1 GW. Vývoj bude veden tak, aby bylo možné využít technologii spolu s laserem s vlnovou délkou 1030 nm, opakovací frekvencí desítek Hz a sub-pikosekundovou délkou pulzů vhodné pro laserové mikroobrábění.
Tento projekt byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.
1. 1. 2019 - 31. 12. 2022
Projekt realizován
POS
Cílem projektu je vývoj nových technologií vysoce přesného CNC obrábění a dokončování pro dosažení specifických pokročilých funkčních vlastností optomechanických komponent. Vyvinuté postupy a metody umožní dosažení klíčových parametrů součástí optomechanických sestav, kterými jsou přesnost rozměrů a tvarů, profil povrchu a definované optické vlastnosti povrchů.
1. 1. 2018 - 31. 12. 2021
Projekt realizován
MEMS_ESO
Cílem projektu je výzkum a vývoj funkčního vzorku nové struktury vzorku MEMS inerciálního senzoru včetně výzkumu optického vyčítání a ověření funkčnosti vzorku měřením. Součástí tohoto cíle je výzkum inovativní architektury budicích obvodů a vývoj řídicí a budicí elektroniky ve formě integrovaného obvodu, včetně vývoje ověřené technologie rychlého a precizního laserového obrábění definovaných soustav cylindrických otvorů mikrometrových rozměrů v opticky transparentních materiálech a vývoj interferometrické metody pro měření pohybu MEMS struktur v řádech jednotek nanometrů.
1. 1. 2018 - 31. 12. 2020
Projekt realizován
FCA
Cílem projektu je vývoj vysoce přesného vláknového pole s kolimátory optických svazků a následné protokolární ověření technologie jeho výroby. Jedná se o vláknová pole s precizním uchycením vláken a kolimátorů v přesně cylindrických otvorech s možností jednotlivého doladění.
1. 12. 2016 - 31. 12. 2019
Projekt realizován
HILASE
Cílem projektu byl aplikovaný výzkum a experimentální vývoj spolehlivého vláknově-optického systému pro přenos laserových pulzů se špičkovým výkonem x 100 MW.
Ostatní vývojové projekty
1. 1. 2016 - 31. 12. 2017
Projekt realizován
HiLight
Cílem projektu byl vývoj nové technologie pro vysoce účinné a výkonné LED a laserové moduly pro osvětlovací aplikace. Abychom dosáhli na vyšší energetickou účinnost a zvýšení intenzity světla, budeme vyvíjet nový monokrystalický luminofor s optimalizovanými optickými vlastnostmi. Kromě toho bude vyvinut nový laserový proces strukturace povrchu luminoforu. Aplikačně projekt míří na novou generaci světelných zdrojů generujících bílé světlo v oblastech jako automotive, světlomety nebo venkovní osvětlení.
1. 1. 2015 - 31. 12. 2018
Projekt realizován
MOVO
Cílem projektu bylo: 1. Vyvinout zcela nový elektro-optický modulátor volnosvazkového světelného paprsku o vlnové délce 2,1 um s rychlou odezvou pod 1 us 2. Vyvinout zcela nový elektromagneto-optický modulátor volnosvazkového světelného paprsku o vlnové délce 2,1 um s rychlou odezvou pod 1 ns. 3. Pro tyto modulátory navrhnout a připravit speciální skla s nanočásticemi kovů, zejména Fe, Ni,Co, Cu, Ag, Au a Pt. 4. Řídit velikost a tvar nanočástic ve speciálních sklech tepelným zpracováním za současného působení elektrického nebo magnetického pole. 5. Měnit index lomu těchto speciálních skel s nanočásticemi působením elektrického nebo magnetického pole. 6. Vyvinout a ověřit technologie výroby speciální skel a technologii výroby modulátorů.
1. 1. 2015 - 31. 12. 2018
Projekt realizován
TLAPA
Cílem projektu byl transfer výsledků výzkumu z výzkumných organizací do výrobní sféry, který v konečném důsledku povede k zavedení výroby a nasazování v praxi nových typů vláknových laserů, zejména v progresivních průmyslových a medicínských aplikacích ve spektrální oblasti kolem 2 μm. Výsledné vláknové lasery na bázi optických vláken dopovaných thuliem budou nabízeny jako samostatné řešení (OEM) nebo integrované v plně automatizované procesní stanici (buňce).
1. 7. 2014 - 31. 12. 2017
Projekt realizován
SOFTGLASS
Cílem projektu byl zejména vývoj prototypu zdroje širokospektrálního optického signálu a zavedení poloprovozů komponent na bázi vláken z měkkých skel pro generaci širokospektrálních optických signálů, resp. sériové výroby.
1. 7. 2014 - 31. 12. 2017
Projekt realizován
MODLAS
Předložený projekt má čtyři hlavní cíle: 1. Vyvinout a do seriové výroby připravit čerpací laserový modul 2. Navrhnout, vyrobit a otestovat optický vazbový člen 3. Vyvinout technologii pro výrobu vazbového členu procesem lisování (IGMP) 4. Navrhnout reflexní vrstvu a vyvinout technologii pro její nanášení
1. 7. 2014 - 31. 12. 2017
Projekt realizován
DOPLIGHT
Projekt byl zaměřen na aplikovaný výzkum nových aplikací výkonových LED při sloučení dvou základních funkcí, pro které jsou LED určeny. První funkcí je osvětlování a druhou stejně významnou je bezvláknová komunikace mezi koncovými zařízeními (objekty). Hlavní oblasti aplikací jsou inteligentní moduly pro automobilový průmysl s rozvojem funkcí obrysového a denního osvětlení s možností optické komunikace mezi vozidly a vozidly a infrastrukturou, dále zde patří inteligentní moduly pro nejširší aplikace, které využívají sloučení obou základních funkcí (osvětlování a komunikace) do jednoho uzavřeného celku.
1. 7. 2014 - 31. 12. 2017
Projekt realizován
SERS
Cílem projektu byl vývoj, optimalizace a výroba senzorových prvků schopných řádově zvýšit citlivost a odezvu standardních ramanových případně fluorometrických fotometrů.
1. 7. 2014 - 30. 6. 2017
Projekt realizován
OpH
Cíli řešení projektu byly návrh a realizace optického pH-metru vhodného pro měření biologických vzorků (rozsah pH cca 5,5-7,5) v mikroskopickém měřítku (rozlišení pod 50 mikrometrů), který v současné době není na domácím ani světovém trhu dostupný.
1. 1. 2014 - 31. 12. 2019
Projekt realizován
ADOSE
Prvotním cílem centra kompetence bylo nalézt udržitelnou základnu pro spolupráci průmyslových podniků zaměřených na high-tech a klíčových univerzit v České republice v oblasti senzorových technologií.
1. 1. 2013 - 31. 12. 2016
Projekt realizován
SAFETY/OSAF
Projekt je orientován na řešení bezpečnostních problémů optických vláken a kabelů. Jedním z cílů bylo monitorování rozložení teploty uvnitř silových vodičů spolu se specifikací polohy teplotního profilu, další část projektu se zabývala problematikou urychleného stárnutí optických vláken a kabelů při jejich zatěžování vysokými optickými výkony, které ve vláknech vznikají vlivem optických zesilovačů nabo jako důsledek nasazení DWDM a UHWDM systémů.
1. 1. 2013 - 31. 12. 2016
Projekt realizován
VODKA
Vláknově optický přístup pro detekci kapalin představuje významné výhody ve srovnání např. s polovodičovými a elektronickými přístupy detekce.
1. 3. 2013 - 31. 12. 2014
Projekt realizován
FOUVS
Plánovaným výstupem projektu byla konstrukce prototypu systému pro detekci UV záření. Detekční systém byl zkonstruován na unikátní bázi kombinující vláknově optické komponenty, které odolávají vysokým teplotám i elektromagnetickému rušení a dále detekční jednotku vybavenou elektronikou pro vyhodnocení a zobrazení naměřené intenzity UV záření.
1. 1. 2008 - 30. 9. 2010
Projekt realizován
SMATECH
Cílem tohoto projektu Euréka SMATECH bylo komplexně vypracovat technologii výroby i souvisejících manipulačních procesů těchto mechanických spojek optických vláken.
1. 1. 2008 - 31. 12. 2011
Projekt realizován
MOFIC
Cílem projektu byl vývoj nových optických součástek (zařízení) pro optické komunikace založených na unikátních nelineárních a lineárních vlastnostech nové třídy optických vláken - mikrostrukturních vláken.
1. 1. 2012 - 31. 12. 2015
Projekt realizován
EYE SAFE
Projekt byl zaměřen na aplikovaný výzkum a experimentální vývoj optických vláknových součástek pro laserová zařízení pracující ve spektrální oblasti v okolí 2 mikrometrů.
1. 3. 2011 - 31. 12. 2014
Projekt realizován
FOGS
Plánovaným cílem navrhovaného projektu byla realizace prototypu detekčního systému, který bude určen pro detekci oxidu uhličitého. Detekční systém bude zkonstruován na unikátní bázi kombinující opticko-chemický převodník, vláknově optické komponenty a křemíkový čip.
1. 1. 2011 - 31. 2. 2013
Projekt realizován
PAPREP
Návrh a realizace optického přepínače optických paketů.
1. 1. 2011 - 31. 2. 2013
Projekt realizován
POLYPLAN
Projekt byl zaměřen na návrh technologií pro optické integrované obvody realizované na polymerech (SU8, PMMA, PMMI, NOA a dalších.) a jejich využití pro konstrukci optických struktur pro informatiku a senzoriku (např. sítě PON-FTTH nebo senzory v leteckétechnice).
1. 9. 2009 - 28. 2. 2013
Projekt realizován
DAPHNE
Cílem projektu bylo přinést výhody fotoniky pro datovou komunikaci letadel implementací vysoce integrované optické infrastruktury schopné podporovat více letadlových sítí přes lehčí a modulárnější fyzickou vrstvu, čímž se zlepší výkon (připojení, flexibilita, šířka pásma a kanál) ve srovnání s dnešní různorodou infrastrukturou elektrických datových komunikací.
1. 1. 2000 -31. 12. 2002
Projekt realizován
TAMSOT
TAMSOT - je samostatně pracující optoelektronické zařízení, připojtelné na provozně živá nebo rezervní optická vlákna optických kabelových tras, provádějící metodou kontinuálního měření výkonové úrovně pomocného signálu nepřetržitou dlouhodobou kontroluzákladních funkčních přenosových parametrů kabelové části linkového traktu a zajištění bezprostřední signalizace případů překročení jejich povolených tolerancí. TAMSOT je modifikovatelný systém, široce aplikovatelný na stávající optické sítě všech úrovnía typů bez jakýchkoliv omezení nebo narušení provozu.